Idealna Pavlova istnieje!

Moja rodzina i najbliżsi znajomi kochają bezowe wypieki. Zdążyliście już pewnie zauważyć, że i ja lubuję się w ich wypiekaniu. Ostatnio postawiłam sobie wyzwanie, by dobrać odpowiednie proporcje i czas wypieku, by upiec idealną Pavlovą, na którą przepisem będę się mogła z Wami podzielić. I tak oto z dumą, wielką radością, oblizująca jeszcze koniuszki palców po zajadaniu chrupiącej z wierzchu, a w środku miękkiej, jak chmurka bezy tworzę dla Was wpis i jednocześnie trzymam kciuku za Wasze słodkie wypieki!

Pamiętajcie, że dobrze ubite białka jaj w połączeniu z cukrem cudownie błyszczą i dają nam ogrom możliwości do zabawy formą. Jestem bardzo ciekawa, co myślicie o bezowym serduszku. To mój mamy przekaz do Was, że zawsze, cokolwiek tworzę, powstaje z myślą o Was, żebyście z przyjemnością cieszyli się odtwarzaniem przepisów Sajkofanki. Częstujcie się zatem słodko! 🙂

Serduszkowy wianek bezowy

Beza:

  • 6 białek z jaj rozmiar L
  • 300 g drobnego białego cukru do wypieków
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Klasyczny krem do bezy:

  • 250 ml śmietanki 30 % lub 36 % (będzie bardziej kremowy)
  • 250 g serka mascarpone
  • 3 płaskie łyżki cukru pudru
  • ewentualnie wanilia

Do dekoracji: świeże owoce – ulubione 🙂

Beza – przygotowanie:

  1. Piekarnik nagrzewamy do 150 stopni C góra-dół.
  2. Do dużej miski wrzucamy białka, dodajemy szczyptę soli i ubijamy pianę, aż będzie sztywna.
  3. Zaczynamy dodawać cukier do białek – 1 łyżka – 2 minuty kręcenia miksera. Powtarzać czynność, aż skończy się cukier, a beza zrobi się szklista i błyszcząca. Na koniec dodajemy ocet jabłkowy lub sok z cytryny. Wyłączamy mikser, dosypujemy mąkę ziemniaczaną i delikatnie mieszamy łyżką do połączenia składników.
  4. Na papierze do pieczenia formujemy bezę w kształcie wianuszka. Ja użyłam rękawa cukierniczego i końcówki cukierniczej z okrągłym otworem (podobnie nakładałam krem na upieczoną bezę).
  5. Wkładamy wianuszek do piekarnika i pieczemy w 100 stopniach C przez 2,5 godziny na termo obiegu.
  6. Po upieczeniu wianuszek zostawić w piekarniku, aż piekarnik całkiem ostygnie. Gdy piekarnik wystygnie na maksa studzimy bezę przy lekko uchylonych drzwiczkach (ja wkładam drewnianą łyżkę, bądź ściereczkę złożona w drzwiczki). Wtedy beza będzie wysuszona z zewnątrz, a w środku miękka i puszysta.

Krem – przygotowanie:

  1. Ubić mikserem na sztywno śmietankę z cukrem pudrem.
  2. Dodawać po łyżce serka mascarpone, aż masa stanie się jednolita i gładka.

Na wianuszek układamy krem, ulubione owoce i podajemy od razu na stół, bądź możemy schłodzić bezę przez kilka godzin i dopiero podawać na stół. Najsmaczniejsza jest ta przygotowana tego samego dnia, a maksymalnie możecie trzymać ją dwa dni w lodówce. Potem nie będzie już taka chrupiąca, jakbyście tego chcieli.

Mam nadzieję, że będzie Wam smakowało – smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *