Pieczona pierś z gęsi z zielonymi szparagami

a

Szlachetna gęsina. Piękna, biała, z idealnie żółtym dziubkiem. Nie dość, że piękna, to jeszcze jaka pyszna 🙂 U mnie dziś ze świeżymi szparagami, bo to one wiodą obecnie prym na straganach, a towarzyszą im pachnące na lewo i prawo ogórki gruntowe. Korzystajmy z darów matki ziemi, która serwuje nam teraz te wspaniałe rarytasy! 🙂 

Nie wiem czy wiecie, ale gęsi od najwcześniejszych dni swego życia korzystają z zielonych wybiegów, łąk i pastwisk.  Ze względu na zwiększony udział wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wzbogacony w witaminy i deficytowe składniki mineralne tłuszcz gęsi może być traktowany jako tzw. „żywność funkcjonalna”. Mięso młodych polskich gęsi owsianych zawiera ponad 23% białka, około 4% tłuszczu i od 50 – 83 mg/100 g cholesterolu. Obecnie, co roku, 11 listopada, w dniu św. Marcina tradycyjnie odbywają się w całej Polsce festyny promujące gęsinę, a liczne restauracje wplatają je do swojego menu. 

(Opracowanie własne na podstawie informacji ze strony www.gesina.pl)

Pieczona pierś z gęsi ze smażonymi szparagami i ogórkiem gruntowym 

Receptura na dwie porcje: 

– 2 podwójna pierś z gęsi

– 1 średniej wielkości cukinia zielona

– 1 duża cebula cukrowa

– nalewka malinowa

– pęczek zielonych szparagów

– 4 małe ogórki gruntowe

– masło klarowane do smażenia

– pieprz, sól, zioła – świeżo mielone

– ewentualnie suszone pomidory z zalewy

DO DZIEŁA!

1. Pierś z gęsi oczyszczamy, myjemy, po czym nacinamy skórę co pół centymetra. Pamiętamy, by nie przeciąć mięsa. Nacieramy przyprawami: świeżo mielony pieprz, sól, zioła prowansalskie.

Odstawiamy na dobę do lodówki.

2. Następnego dnia mięso wyjmujemy z lodówki, a po pół godziny zaczynamy smażyć. Piersi układamy skórą do dołu na suchej zimnej patelni. Smażymy na małym ogniu, aż skórka ładnie się przyrumieni, a tłuszcz wytopi, po czym odwracamy na drugą stronę. Dolewamy 100 ml nalewki malinowej i smażymy jeszcze przez chwilę.
3. Tak przygotowane piersi układamy w naczyniu żaroodpornym. Dookoła układamy pokrojoną w krążki cukinię, cebulkę w piórka i polewamy tłuszczykiem i nalewką, które połączyły się ze sobą podczas smażenia piersi.
4. Naczynie żaroodporne bez przykrycia wkładamy do zimnego piekarnika, po czym ustawiamy temperaturę na 180 stopni i pieczemy około 1 h 20 minut. Ja zawsze wkładamy do zimnego, gdyż już parę razy zdarzyło mi się, że włożyłam naczynie żaroodporne do gorącego piekarnika i szkło pękło. Możecie również rozgrzać piekarnik wcześniej i piersi ułożyć na blaszce, wtedy czas skróci się do 1 h pieczenia.
5. Pod koniec czasu pieczenia gęsiny zabieramy się za dodatki.
6. Szparagi zielone płuczemy, oczyszczamy, odcinamy zdrewniałe końce. Kroimy pod skosem na trzy części. Ogórki gruntowe myjemy dokładnie, odcinamy końcówki i kroimy pod skosem na 1,5 cm plasterki. Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła klarowanego, po czym na rozgrzany tłuszcz wrzucamy pokrojone wcześniej szparagi i ogórki. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i solą, smażymy od 3 do 4 minut maksymalnie.
7. Z piekarnika wyjmujemy piersi i kroimy pod skosem, po czym dorzucamy do wcześniej przygotowanych warzyw i wszystko razem podsmażamy. Doprawiamy do smaku pieprzem, solą i ziołami prowansalskimi, można dodać suszone pomidory. Podajemy na talerz z ulubionym chutneyem – u mnie śliwkowy.
SMACZNEGO! 🙂

c

b

e

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *