Czy aby na pewno Olsztyn pączkami stoi…?

W poszukiwaniu najlepszych pączków w Olsztynie ruszyłam bardzo spontanicznie. Ku memu zaskoczeniu najlepsze cukiernie w mieście nie miały w swojej ofercie tłuściutkich, drożdżowych kulek. Dowiedziałam się jednak, że wypiekane są w wybrany dzień tygodnia, bądź jedynie w tłusty czwartek. Nieco zmieszana udałam się zatem do miejsc, w których każdego dnia w słodkości zaopatruje się większość mieszkańców mojego miasta.

Kupiłam pięć pączków, nadzianych marmoladą owocową, po czym w domu odpowiednio zaszyfrowałam talerzyki i w ciemno oceniłam wypieki.

Było smacznie, słodko, ale nie obeszło się bez rozczarowań…

 

1. Cukiernia Tortex, ul. Dworcowa 25

Cena: 2zł

Zdecydowany faworyt! W ofercie w dzień powszedni cukiernia oferuje duży wybór świeżo smażonych pączków z wielorakim nadzieniem. Pączek jest puszysty, lekko sprężysty. Taki, jak lubię. Wspaniale pachnie drożdżami, jak u mamy! Na wierzchu spora ilość lukru. Ciasto słodkie, smaczne, wciągające! Pączki nadziewane po upieczeniu. Nadzienia na wierzchu, jak i w środku cukiernik nie żałował. Marmolada gęsta, lekko kwaśna, intensywnie owocowa. Pochłonięcie całego pączka zadowoli największego łasucha!

2. Piekarnia Łyse, stoisko w centrum handlowym Aura, al. Piłsudskiego 16
Cena: 2zł
Piekarnia regionalna. Na stoisko trafiłam przypadkiem i nie żałuję! Lukrowany pączek, obsypany wiórkami kokosowymi, o bardzo przyjemnym, drożdżowym zapachu. Ciasto lekkie,  sprężyste, nie za słodkie, o pięknym, żółtym kolorze. Nadzienie gęste, w smaku intensywne, bardzo owocowe, smaczne – zdecydowanie najlepsza marmolada ze wszystkich. Prawdziwy pączkowy rarytas!

3. Piekarnia cukiernia Dąbkowski, ul. Kościuszki 58
Cena: 1,80zł
Okrąglutki pączuś zachęca zza lady ogromną ilości słodkiego lukru. Ładny kolor skórki, ciasto nieco suche, ale smaczne, delikatne, lekko słone. Nadzienie owocowe typowe, nie wyróżnia się niczym specjalnym, lekko perfumowane, mało owocowe. Gdy najdzie nas ochota na „coś słodkiego” nada się.

4. Piekarnia cukiernia Jagodzianka, ul. Kołobrzeska 11B

Cena: 1,50zł

Słodki lukier, na którym wyczułam lekki posmak skórki pomarańczowej, której na pączku niestety zabrakło. Zapach bardzo przyjemny, ciasto lekkie, nie za słodkie, bardzo jasne, jednak nieco za suche. I pewnie nie miałabym zastrzeżeń, gdyby nie to nadzienie… mnie do gustu nie przypadło. Mało owocowe, lekko perfumowane, bardzo kiepskie. A szkoda.

5. Cukiernia Społem „PSS” Olsztyn, sklep firmowy Rogalik al. Piłsudskiego 2/8

Cena: 1,70zł

Okrąglutki pączuś z cienkim lukrem, mało aromatyczny. Po przegryzieniu czar pryska… Skóra sucha, twarda, o wyczuwalnym spalonym posmaku. Nie zachęca mnie, by gryźć dalej…  W środku również wielkie rozczarowanie. Nadzienia najmniej ze wszystkich! Ciasto gąbczaste, gumowate, suche. Przykro mi, ale najmniej apetyczny. Wielka ulga, że nie przyszłam po niego w tłusty czwartek…

Ranking znalazł się także na stronie internetowej magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK, dla którego miałam przyjemność przeprowadzić ten jakże słodki pączkowy test. Po więcej zapraszam pod linkiem https://www.kukbuk.com.pl/gotuje-sie/5455,tlusty-czwartek-2017-najlepsze-paczki-w-polsce

Tam przeczytacie o najlepszych pączkach w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *